כמה דברים שצריך לדעת על התמכרויות וגמילה מסמים

בין אם אתם סובלים באופן אישי מבעית התמכרות לסמים, ורוצים לעשות את הצעד הראשון לכיוון גמילה מסמים, או בין אם מישהו בסביבתכם מכור לסמים ואתם רוצים לסייע – ישנם כמה דברים שכדאי לדעת לגבי התמכרות לסמים.

  1. הסובלים מהפרעות נפשיות חשופים יותר להתמכרות לסמים – מחקרים רבים מראים כי הסובלים ממחלות נפשיות הם בעלי תוחלת חיים קצרה יותר, זאת בשל דפוסי השימוש הגבוהים בסיגריות ואלכוהול בקרב אוכלוסיות אלו. הסובלים מהפרעות נפשיות הם בקבוצת סיכון להתמכרויות, ובכללם גם סמים קשים. ישנם הסברים שונים לבעיה, חלקם קשורים לריבוי גורמי דחק, מצב סוציו-אקונומי נמוך ופחות תמיכה במסגרת הקהילה. ישנם גם רבים המאמינים כי הסמים מטיבים עמם, אך נופלים להתמכרויות קשות. באותה הנשימה חשוב לזכור כי התמכרויות קיימות בכל שכבות האוכלוסייה, וגם כאשר אין הפרעות נפשיות.
  2. השפעות חברתיותתרבותיות מקשות על הגמילה – בעבר היה זה בעיקר האלכוהול, סם לכל דבר, הזוכה ללגיטימציה בציבור. הוא זמין ולמעט מגבלות מסוימות הוא חוקי לחלוטין. כיום זהו גם הקנאביס הזוכה ללגיטימציה חברתית ותרבותית, ולמרות שאינו חוקי (למעט שימושים רפואיים מסוימים) הוא זמין ונגיש לכולם. ההשפעות התרבותיות הללו מעלות את בעיית ההתמכרות לסמים וגם מקשות על הגמילה, ובמקרים רבים פותחים את הדלת לשימוש בסמים קשים יותר. אין להקל ראש באלכוהול וקנאביס, שניהם גורמים להתמכרות.
  3. גמילה מסמים דורשת שינוי הרגליי החיים – גמילה מהתמכרות לסמים היא הרבה יותר מהתמודדות עם תסמיני גמילה פיזיים. היא דורשת שינויים באורח החיים ודפוסי ההתנהגות, וזוהי בעצם הסיבה מדוע ישנו צורך בתהליך שיקומי אחור. דפוסי התנהגות ודפוסי מחשבה שונים הם אלו השולחים את המכור שוב ושוב אל הסם. לכן צריך לערוך שינויים בהרגלי החיים וגם לבנות מנגנון התמודדות עם מצוקה שיעניק אלטרנטיבה לסמים. לצורך התמודדות עם ההתמכרות צריך לבנות שגרה חדשה, לטפח מעגלים חברתיים בריאים ולעסוק בפעילויות חדשות הממלאות את החלל.
  4. גמילה מסמים היא תהליך המערב את הסביבה – התמכרות לסמים מנתקת את המכור מהסביבה, וגם גורמת לסביבה להפנות אליו את הגב. אך ללא תמיכה חזקה מהסביבה הקרובה קשה מאוד להיגמל מסמים. לחברים ולמשפחה ישנו חלק חשוב בתהליך הגמילה. אך לא כל המכורים לסמים נהנים מתמיכה שכזו, ולכן בתהליך גמילה מסמים ישנו גם דגש על בניית המסגרת החברתית התומכת. אם מישהו בסביבתכם מתמודד עם התמכרות לסמים וגמילה, חשוב שתדעו כי התמיכה שלכם מסייעת לו בתהליך.

למידע נוסף https://www.goldcenter.org.il